Logo czy logotyp? Terminy te są często używane zamiennie, co prowadzi do pewnego zamieszania. Choć logo i logotyp są ze sobą ściśle powiązane, to jednak różnią się pod wieloma względami. W dzisiejszym świecie pełnym brandów i wizualnych bodźców, gdzie jedno spojrzenie na symbol może wywołać lawinę skojarzeń, wiedza o tym, czym się różni logo od logotypu, staje się kluczowym detalem w procesie budowania wizerunku marki. W artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, wyjaśniając m.in., co to jest logotyp oraz dlaczego ma on znaczenie dla skutecznej strategii brandingowej.
Logotyp – co to?
Logo i logotyp to nie to samo. To, co dla niektórych osób może wydawać się tylko subtelną różnicą w nazewnictwie, w rzeczywistości jest zupełnie odmienną formą komunikacji. A więc co to jest logotyp? To unikalne oznaczenie typograficzne, które składa się z odpowiednio zaprojektowanego tekstu, reprezentującego nazwę firmy, marki, produktu bądź usługi. Jak więc wyjaśnić różnicę między logotypem a logo? Logotyp to tekstowa część logo. Jednak weź pod uwagę, że gdy zobaczysz zwykły napis, nie możesz od razu stwierdzić, że jest to logotyp. Co to oznacza? Że logotyp to misternie zaprojektowana wizytówka i esencja marki zamknięta w starannie dopasowanej typografii. Tutaj każda linia, krzywa czy kolor ma swoje znaczenie i przemawia do zmysłów konsumentów. Wyjaśniając zależność między logo a logotypem, można pokusić się nawet o nieco wzniosłe stwierdzenie, że sztuka ich tworzenia to coś w rodzaju artystycznej pieczęci, która podpisuje markę w charakterystyczny sposób.
Logo a logotyp – to warto wiedzieć
Czasem logotyp to tylko część komunikacji wizualnej, który nie występuje w logo, a czasem jest jego integralną częścią wraz z tzw. sygnetem (jego specyfikę omówimy w dalszej części artykułu). Logotyp powinien być zaprojektowany w sposób, który odzwierciedla wartości, charakter i osobowość marki. Nie może być jednak zbyt skomplikowany, ponieważ mogłoby to niepotrzebnie utrudnić jego zapamiętanie i odbiór. Prostota jest często kluczem do skuteczności.
Przykłady znanych logotypów:
Lay’s,
Chupa Chups,
VISA,
Pampers,
IBM.
Logo a logotyp – różnice
Logo to termin bardziej ogólny, który obejmuje różne formy graficzne. Logotyp natomiast koncentruje się głównie na aspekcie tekstowym. Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jaka jest zależność między pojęciami logotyp a logo, warto zapamiętać, że logo to kompleksowy znak identyfikacyjny, który może zawierać w sobie zarówno elementy tekstowe (logotyp), jak i graficzne (sygnet). Można więc powiedzieć, że logotyp i sygnet to elementy, które razem składają się na logo, wzajemnie się uzupełniając i tworząc spójną tożsamość marki. Oczywiście ostateczna forma, którą posiada logo, czy logotyp zależy od strategii brandingowej oraz specyfiki danej marki. Dlatego projektowanie loga najlepiej oddać w ręce doświadczonych grafików, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jakie elementy wpływają na psychologię konsumenta. Wiedza ta pozwala m.in. na budowanie pozytywnych emocji i skojarzeń i unikanie niepotrzebnych błędów, które często niestety sprawiają, że logo i logotyp są niefunkcjonalne i np. nie nadają się do stosowania go na różnych nośnikach.
Sygnet a logo – cechy i przykłady
Sygnet dodaje charakteru i rozpoznawalności logo. Jest to graficzny znak lub symbol będący integralną częścią samego logo i stanowi jego charakterystyczny element. Sygnet jest zwykle umiejscowiony wewnątrz lub też obok samego logo. Może też występować samodzielnie w ramach identyfikacji wizualnej marki.
Przykładem sygnetu są m.in.:
jabłko w logo Apple,
znaczek Pepsi,
trzy paski w logo Adidasa,
„uśmiechnięta” strzałka w logo Amazona,
złote łuki Mc Donalda
swoosh – dynamiczna, zakrzywiona kreska w Nike,
kontur pandy w WWF.
Sygnet i logo wzajemnie się uzupełniają, jednak sygnet często bywa wykorzystywany zamiast pełnego logo, szczególnie kiedy na jakimś nośniku reklamowym brakuje miejsca na przedstawienie całego znaku.
Logo a logotyp – podsumowanie
W branży marketingowej bardzo ważne jest zrozumienie, jakie są różnice między logo a logotypem. Podsumowując, logo to ogólne oznaczenie znaku identyfikacyjnego marki, podczas gdy logotyp to konkretny element skoncentrowany głównie na tekście, reprezentujący nazwę lub inną formę słowną.
Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu wiesz już doskonale, co to jest logotyp. Przykłady zawarte w artykule powinny też sprawić, że od teraz z łatwością zapamiętasz też, czym się różni logo od logotypu. Pamiętaj, że powierzenie stworzenia logo doświadczonej agencji to zawsze świetna inwestycja w skuteczność komunikacyjną marki oraz minimalizację potencjalnych błędów oraz problemów związanych z designem. Profesjonalne podejście sprawi, że z pewnością powstanie logotyp i sygnet, który będzie nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny i zgodny z celami Twojej marki. Zapraszamy do kontaktu z Brand Garden.