strategia komunikacji marki

Strategia komunikacji marki – czy warto w nią zainwestować?

#Strategia

#Rozpoznawalność

27 maj 2024

Str. główna

/

Pressroom

/

Strategia komunikacji marki – czy warto w nią zainwestować?

Strategia komunikacji marki to dokument, który w ustrukturyzowany sposób odpowiada na pytanie: jakimi kanałami i w jaki sposób będziemy komunikować się z naszymi odbiorcami?

strategia komunikacji marki
strategia komunikacji marki
strategia komunikacji marki

Czym jest strategia komunikacji marki?

Odpowiednio wdrożona strategia komunikacji marki eliminuje chaos i przypadek. Jest drogowskazem, który wspiera skuteczne dotarcie do grupy docelowej z odpowiednim przekazem w odpowiednim czasie. Jednocześnie ułatwia utrzymanie spójnego wizerunku marki, który, mimo różnych odsłon kampanii, ma szansę zakorzenić się w umysłach odbiorców na dłużej.

Strategia marki vs. strategii komunikacji – czym się różnią?

Zanim rozpoczniemy planowanie komunikacji i przejdziemy do realizacji kampanii, warto zrobić krok w tył i zastanowić się:

  • Czy mamy zbadane, przeanalizowane i określone potrzeby potencjalnych odbiorców?

  • Czy mamy zdefiniowaną samą markę – jak odpowiada na potrzeby grupy docelowej, czym się wyróżnia od konkurencji, jak chcemy ją pozycjonować?

Jeśli te pytania pozostają bez odpowiedzi, potrzebujemy kompleksowej strategii marketingowej, która w pierwszej kolejności zdefiniuje markę i jej miejsce na rynku. Dopiero na tej podstawie możemy tworzyć wytyczne dla komunikacji, która będzie w praktyce realizować i uwiarygodniać wypracowany wizerunek marki w wybranych kanałach.

Krok 1 - strategia marki

Strategia marki określa tożsamość marki, jej miejsce na rynku i pozycjonowanie różnicujące ją od konkurentów.

Jej główne elementy to m.in.:

  • misja, wizja i cele marki

  • filozofia i wartości marki

  • archetyp, osobowość marki

  • analiza konkurencji

  • charakterystyka grupy docelowej i punkty styku (touchpointy)

  • kluczowe wyróżniki (USP)

  • główne obietnice marki (Brand Promise)

  • identyfikacja wizualna

Krok 2 - strategia komunikacji marki

Strategia komunikacji marki określa sposoby, narzędzia, kanały i metody, za pomocą których marka komunikuje się ze swoimi odbiorcami.

Zawiera m.in.:

  • strategiczne cele komunikacji

  • lejek marketingowy

  • komunikacyjne insighty i big idea

  • określenie języka komunikacji (tone of voice, rekomendacje lingwistyczne, przykładowe przekazy)

  • moodboardy i inspiracje wizualne lub/i przykładowe kreacje

  • rekomendowane platformy i kanały komunikacji

  • wskaźniki efektywności dla wybranych kanałów

planowanie strategii komunikacji marki

Kto powinien uczestniczyć w planowaniu strategii komunikacji marki?

Planowanie strategii komunikacji marki to złożony proces. Składa się z kilku etapów wymagających różnych kompetencji – badawczych, strategicznych, kreatywnych i copywriterskich. W zespole specjalistów pracujących nad strategią komunikacji marki powinni znaleźć się stratedzy marketingowi, przedstawiciele działu kreatywnego (Art Director, copywriterzy) oraz Brand Manager (lub Product Manager) na co dzień kierujący działaniami marki.

W kluczowych dla procesu etapach, a więc podczas zbierania założeń, określania celów biznesowych oraz akceptowania kierunków strategicznych, na pokładzie powinny być także obecne wszelkie osoby decyzyjne, reprezentujące firmę lub dział marketingu, od których zależeć będzie wdrażanie finalnej.

Czy strategia komunikacji marki jest niezbędna? Jakie przynosi korzyści?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w tworzenie kompleksowej strategii? „Przecież to tylko dokument. Czy nie lepiej od razu przejść do działań?”. Odpowiadamy – można, ale czy warto?

Strategia komunikacji marki to nie sucha teoria. Dobrze opracowana staje się użytecznym narzędziem w pracy zespołów marketingowych i niezbędnym elementem budowania silnej pozycji marki na rynku.

Rozpoznawalność i spójna tożsamość marki

Systematyczne i spójne komunikaty, które odzwierciedlają wartości i osobowość marki, pomagają wyróżnić ją wśród konkurencji i wzmacniają jej obecność w umysłach konsumentów. To prowadzi do drugiej korzyści: budowania relacji z klientem. Kiedy marka komunikuje się w sposób konsekwentny, pracuje na zaufanie i lojalność klientów, którzy czują się z nią bardziej związani, co sprawia, że są także bardziej skłonni do ponownych zakupów.

Lepsze dotarcie do grupy docelowej i personalizacja przekazu

Dzięki zrozumieniu, gdzie i jak najlepiej docierać do swoich odbiorców, marki mogą tworzyć bardziej trafne i angażujące treści, które są dopasowane do specyficznych potrzeb i preferencji różnych grup klientów. Strategia komunikacji marki określa również to, jak komunikować się do tych samych klientów w różnych kanałach, które wymagają innego podejścia do stylu komunikacji. Czytając artykuł ekspercki, mamy inne oczekiwania niż podczas przeglądania krótkich rozrywkowych filmów na Tik-Toku. Dobra strategia komunikacji pozwala na optymalizację przekazów zgodnie z charakterystyką różnych platform i kanałów, co zwiększa ich efektywność.

Zobacz również: Persona w marketingu – czym jest? Jak stworzyć?

zarządzanie komunikacją marki

Sprawne zarządzanie komunikacją marki

W realiach wielokanałowego marketingu, nad komunikacją marki i jej przekładaniem na różnorodne formaty najczęściej pracuje wiele osób lub zespołów. W przypadku dużych firm skład ten często zasilają także firmy zewnętrzne. Brak strategii, która będzie kotwicą i drogowskazem dla wszystkich biorących udział w procesie planowania i wdrażania komunikacji marki, może skutkować niespójnością poszczególnych elementów marketingowej układanki.

Zwiększenie konkurencyjności na rynku

Rzetelna analiza konkurencji oraz potrzeb odbiorców pozwala na znalezienie i wykorzystanie szans, które dadzą naszej marce realną przewagę konkurencyjną. Być może inne marki w tej samej kategorii nie wykorzystują skutecznie potencjału niektórych kanałów, wokół których skupiają się Twoi odbiorcy. A może w mocno wyeksploatowanych przez konkurentów formatach potrzebne jest niestandardowe podejście i kreatywna koncepcja, która wyróżni Twoją markę w natłoku wielu podobnych przekazów? Strategia komunikacji marki pomaga skupić się na działaniach, które skutecznie przyciągną klientów i pozwolą efektywnie zarządzać budżetem.

Efektywne zarządzanie kryzysowe

Posiadanie zdefiniowanej komunikacji marki pozwala na szybsze i bardziej skuteczne reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki jasno określonym stylom i kanałom komunikacji marka może minimalizować negatywne skutki nieprzewidzianych zdarzeń.

Silna marka to też większa odporność na kryzys w czasach obniżonego popytu. Zmuszeni ograniczać swoje wybory konsumenci chętniej zostają z markami, z którymi mają już długotrwałą relację opartą na pozytywnych doświadczeniach.

Kontrola postępów

Poprzez właściwie zdefiniowane wskaźniki KPI (Key Performance Indicators) strategia komunikacji marki pozwala na mierzenie i ocenę skuteczności przeprowadzanych działań. Monitoring tych wskaźników umożliwia bieżącą analizę efektywności komunikacji, identyfikację obszarów do optymalizacji oraz szybką korektę strategii w razie potrzeby. Dzięki temu firma może nie tylko kontrolować realizację założonych celów, ale także dynamicznie dostosowywać swoje działania do zmieniających się warunków rynkowych oraz oczekiwań i zachowań konsumentów.

tworzenie strategii komunikacji

Efektywność strategii komunikacji – słuchaj swoich odbiorców

Ostatecznie o efektywności strategii komunikacji marki nie świadczy konkretna liczba wypuszczonych reklam czy zaangażowanych kanałów. Finalnym celem jest wpływ na percepcję Twoich odbiorców i zbudowanie odpowiednich skojarzeń, które w odpowiednim momencie będą w stanie przekonać ich do produktu lub usługi, które oferujesz.

Pamiętaj, że życie marek tak naprawdę nie toczy się w digitalu, telewizji czy na ulicznych billboardach. Marki żyją (i umierają) w umysłach swoich odbiorców.

To proces, który wymaga planu, konsekwencji i kreatywności w działaniach, aby wywołać i utrzymać w odbiorcach pozytywne emocje na różnych etapach ścieżki konwersji. Strategia komunikacji marki to pierwszy krok w stronę wdrożenia tego procesu w sposób transparentny, mierzalny i zaplanowany.

Podsumowanie

Podsumowując, przemyślane dziania komunikacyjne umożliwiają skuteczne zarządzanie percepcją marki na rynku, co w dobie szybkich zmian, kryzysów i dużej konkurencji jest nieocenioną wartością.

Inwestycja w strategię komunikacji marki to działanie strategiczne, które długofalowo przynosi wymierne korzyści, takie jak lepsze pozycjonowanie, optymalizacja budżetu, wyższe wskaźniki konwersji, a ostatecznie – zwiększenie przychodów. Dlatego każda marka, niezależnie od wielkości i branży, powinna rozważyć wdrożenie skutecznej strategii komunikacji, aby maksymalizować swoje szanse na sukces w coraz bardziej konkurencyjnym świecie.

Potrzebujesz pomocy w tworzeniu strategii komunikacji marki?

Napisz do nas! W Brand Garden od 15 lat tworzymy skuteczne strategie komunikacji. Pomożemy Ci rozwinąć potencjał Twojej marki.